دریافت نرخ ارز
در تلگرام
انتقال تمام اولویت‌های کالایی به بازار ثانویه ارز
    انتقال تمام اولویت‌های کالایی به بازار ثانویه ارز

    انتقال تمام اولویت‌های کالایی به بازار ثانویه ارز

    سه شنبه دوم مرداد ماه 1397

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: اولویت‌های اول و دوم کالایی نیز باید به سمت بازار ثانویه سوق پیدا کنند و نرخ ارز در اقتصاد کشور حتی‌الامکان یک نرخ باشد.

پدرام سلطانی، درباره راه‌اندازی بازار ثانویه ارز اظهار داشت: این اقدام گامی رو به جلو در جهت تصحیح سیاست‌های ارزی است، چرا که به اعتقاد بخش خصوصی سیاست‌های قبلی اصولی نبود و موجب تلاطم و التهاب در بازار شد. وی افزود: به محض اینکه خبر راه‌اندازی بازار ثانویه اعلام شد اثر خود را بر نرخ ارز در بازار غیر رسمی گذاشت، اگرچه بعدتر به دلایل دیگر و اینکه هنوز به صورت جدی این بازار اجرایی نشده نرخ ارز به جایگاه اولیه خود بازگشت.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه بازار ثانویه باید یک بازار چابک فارغ از سازوکارهای شبیه بورس باشد، تصریح کرد: اگر صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند با ارتباط صراف‌هایی که با آنها تعامل می‌کنند بازار ثانویه را هدایت کنند و نرخ در آنجا تعیین شود، بسیار مفید و کمک‌کننده خواهد بود.

سلطانی خاطرنشان کرد: اولویت‌های اول و دوم نیز باید به سمت بازار ثانویه سوق پیدا کنند و نرخ ارز باید در اقتصاد کشور حتی الامکان یک نرخ باشد و شکاف نرخ‌های مختلف به حداقل برسد چراکه اکنون فساد شدیدی در بازار ارز حاکم است و مطالبات عجیب و غریبی برای تخصیص ارز به ویژه در اولویت دوم در سامانه نیما انجام می‌شود که قطعا به تجارت کشور و سلامت اقتصاد لطمه می‌زند. وی ادامه داد: برای حمایت از اقشار آسیب پذیر نیز می‌توان از مابه‌التفاوت فروش ارز در بازار آزاد و نرخ رسمی دولت استفاده کرد و به تناسب تفاوت به دهک‌های پایین‌تر بدهیم که این روش به عدالت نزدیک‌تر خواهد بود.

منبع‌: ایبنا