دریافت نرخ ارز
در تلگرام
کارشناس اقتصاد: قیمت دلار واقعی می‌شود
    کارشناس اقتصاد: قیمت دلار واقعی می‌شود

    کارشناس اقتصاد: قیمت دلار واقعی می‌شود

    يکشنبه بیست و نهم بهمن ماه 1396

«سید بهاءالدین حسینی هاشمی»، کارشناس مسائل اقتصادی، درباره تصمیم جدید بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود بانکی گفت: سیاست کاهش سود بانکی توسط بانک مرکزی سیاست درستی نبود. بعضی از مردم با جمع کردن مقداری پول آن را در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرده تا بتوانند ازطریق دریافت سود مشکلات زندگی روزمره خود رابرطرف کنند.

او در ادامه گفت: در این شرایط دولت سودهای بانکی را از نرخ ۲۵ ،۲۶ درصد تا نرخ ۱۵ درصد هم کاهش داد. کسانی که در بانک پول‌های خود را سرمایه‌گذاری کرده بودند به خاطر کاهش سود به مشکلات زیادی برای مخارج زندگی خود برخوردند.

این کارشناس اقتصادی درباره این که مردم سرمایه های خود را به سمت بازار ارز آورده اند، گفت: مردم بعد از این که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرد سرمایه های خود را به سمت بازار ارز و سکه سوق دادند. البته مردم ما با این شرایط که پول‌های خود را در بازارهای سکه و دلار سرمایه‌گذاری کنند و سود دریافت کنند تجربه زیادی دارند.

او در ادامه تاکید کرد: کاهش سود بانکی در ماه‌های اخیر باعث شد سوداگران بازار از این موضوع سواستفاده کنند و بازار ارز را از حالت عادی خود خارج کنند و نرخ ارز در مدت کوتاهی حدودا تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد.

او در ادامه درباره اقدام جدید بانک مرکزی برای فروش اوراق سپرده بانکی تا سود ۲۰ درصد گفت: اقدام جدید بانک مرکزی عاقلانه است. این کار باعث می شود کسانی که در معاملات پر ریسک سرمایه گذاری می کردند، سرمایه های خود را به سمت بانک‌ها که ریسکی هم برایشان ندارد سرمایه گذاری کنند.

او درباره افزایش تورم در قبال رفتن پول‌ها به سمت سرمایه‌گذاری در بانک‌ها گفت: این سیاست جدید بانک مرکزی، یک سیاست ضد تورمی هم تلقی می‌شود. این نوعی سیاست انقباضی گفته می‌شود، که مردم سرمایه‌های خود را به سمت بانک‌ها می آوردند و در بازار ارز سرمایه‌گذاری نمی‌کنند وتقاضا ها در بازار کنترل خواهد شد.

او درباره کاهش قیمت دلار در ماه‌های آینده گفت: سیاست‌های پولی باید پویا باشد، من اعتقاد دارم اگر سیاست‌های درستی را بانک مرکزی بیاندیشد، دلار به یک قیمت واقعی خود خواهد رسید.

    [+11@8+]
  • [-11@8-]